Pán Arnošt Coufal

Bez akýchkoľvek výhrad môžem potvrdiť, že nebyť pána Coufala, tak si len veľmi ťažko viem predstaviť, že by som aj naďalej hrával na saxofóne. Moje prvé stretnutie s ním bolo asi keď som mal 15 rokov a pokúšal sa s kamarátom začať v rámci ZUŠky hrávať muziku podobnú jazzovým štandardom. Už vtedy mi vravel, že má záujem ma vyučovať a ukázať mi základy harmónie, stupníc a improvizácií. Odvtedy naše stretnutie šlo nejakým spôsobom do zabudnutia, až som ho raz videl ísť po ulici a doteraz si pamätám ako som rozmýšľal, či ho osloviť alebo nie. Napokon som ho oslovil a dohodol si s ním svoju prvú hodinu saxofónu. Mal som vtedy asi 17 rokov.

V tom istom čase som si s kamarátom Markom Salinim zorganizoval náš prvý hudobný koncert v rámci nášho zoskupenia Hogo Fogo jazz dua. Koncert sa konal v priestoroch Turčianskej galérie, v našich očiach mal ten koncert veľký úspech, bolo na ňom veľa našich kamarátov, rodinných príslušníkov ale aj cudzích ľudí. Mali sme hlavy v oblakoch, že akí sme dobrí až kým sme sa p. Coufala nespýtali na jeho názor. Bol dlho ticho, až napokon odvetil: chlapci, bylo to krásne ubohoučký. Môžem povedať, že pre mňa ako 17 ročného fagana to znelo ako facka, dnes by som si však na ten koncert povedal asi aj horším slovom. Tento výrok charakterizuje akým človekom p. Coufal bol.

Bol to veľmi priamy človek, silne zahĺbený do jazzu a harmónií, neskutočne štedrý čo sa týka rozdávania informácií, milujúci muziku až do posledných chvíľ. Naučil ma neuveriteľne veľa, hodne sme spolu hrávali v duu ako klavír + saxofón, hovoril mi nespočetne veľa príbehov z muzikantského života (veľakrát ten istý aj viackrát :)). Miloval cool jazz, ten bol pre neho všetkým. Na druhú stranu nenávidel jazzrock/fussion… kvôli menej hustým harmóniám. Keď som študoval na konzervatóriu, začali sme mať aj trochu opačné názory na muziku, každopádne bola naša debata vždy o hudbe a vášni k nej. Neviem, čo by p. Coufal povedal na moje hudobné počínanie teraz… asi by to znelo takto nejako: (krikom)… ”Jurkooo, kokotiny rockařiny hráš, tam nejsou žádný harmónie!!!”…. bola by to určite sranda sa s ním o tom porozprávať, a ja mu to beriem… verte mi ale, že tak isto by som si s ním rád zahral v našom duu znova nejaký ten cool jazz.

Napísal neuveriteľné množstvo krásnych skladieb/aranžmánov pre big band alebo aj saxofónový quintet. Veľa z nich sa aj hráva v big bande Žilinského konzervatória. Taká Total help´a (ľudová Tota Heľpa) je v základnom repertoári big bandu už pekných pár rokov. Pán Coufal zanechal silný hudobný odkaz. Nie veľa ľudom bol pochuti kvôli svojim názorom, to ale nič nemení na tom že bol neuveriteľne dobrým človekom s veľkým srdcom a vášňou pre muziku. Zostalo po ňom veľa notového materiálu, časť som zdedil aj ja (kľudne poskytnem kópie hocikomu), taktiež mi zanechal svoj alt saxofón a ešte pred smrťou som sa mu zaviazal že bude využitý a v správnych rukách.

Ďakujem za všetko pán Coufal a posielam srdečné pozdravy… určite ste už niekde znova zreinkarnovaný ako ste to vždy tvrdili ;).

S láskou a rešpektom Juraj Glonek

Juraj Glonek (sax) a Arnošt Coufal (piano). Foto: archív Juraja Gloneka
Juraj Glonek (sax) a Arnošt Coufal (piano). Foto: archív Juraja Gloneka

Video z vystúpenia Juraja Gloneka s Arnoštom Coufalom si môžete pozrieť tu.