Spomienky na Arnošta Coufala a jeho účinkovanie v hudobnej skupine ORIENTÁL

Hudobný súbor vznikol v roku 1962 pri národnom podniku Prefa Sučany, mal šesť členov a orientálny názov – Orientál. Tento názov navrhol Martin Matula – podľa skladby In Cafe Oriental, ktorú priniesol z baru Fatima z Trenčína, kde bol na vojenskej prezenčnej službe.

Kapela prechádzala mnohými personálnymi, ale aj žánrovými zmenami, no až v roku 1976 dochádza k zmene, ktorá znamenala pre skupinu prínos.

Tu už súbor patrí Osvetovej besede v Sučanoch a personálne ho obohatili dvaja členovia, z ktorých Arnošt Coufal sa stáva umeleckým vedúcim a kapela si pridáva názov Canopus. Tento spievajúci hudobník , hrajúci na tenor saxofón a flautu, má za sebou bohatú umeleckú činnosť, najmä v banskobystrickom súbore Dina Stolára, s ktorým absolvoval niekoľko zahraničných vystúpení. Tiež účinkoval v hudobnom zoskupení Sírius  v Dome odborov Žilina. V práci má k hudbe veľmi blízko. Je totiž zodpovedným pracovníkom Okresného osvetového strediska v Martine pre hudobnú oblasť a tak svoje skúsenosti z profesionálneho muzicírovania i teoretické a praktické vedomosti z odborného vedenia hudobného súboru poskytol ambicióznej skupine Orientál – ktorá sa práve jeho príchodom zmenila na Canopus.

Personálne obsadenie sa ustálilo na počet osem členov: organizačný vedúci, saxofón a spev – Martin „Tino“ Matula, umelecký vedúci, saxofón, flauta a spev – Arnošt Coufal, trumpeta a melofón – Milan Šalma, trumpeta II – Miro Korbel, organ a spev – Ferdinand Horvát, gitara a spev – Peter Kolštrom, basgitara a spev – Viliam Uhrín, bicie nástroje – Ivan Matula.

Okrem počtu členov skupina zásluhou Arnošta Coufala značne žánrovo rozšírila repertoár. Pôvodné komerčné zameranie obohacuje o odvážne „výlety“ do oblasti rocku, džezu i do vážnej hudby. Pre súbor to bola zaťažkávacia skúška, ktorá preverila jeho ambície a súčasne potvrdila oprávnenosť vytýčenej cesty. Aby tento svoj cieľ dosiahli, rozhodli sa členovia skupiny venovať nácviku repertoáru minimálne 8 až 10 hodín týždenne (toto hudobné zoskupenie existovalo popri zamestnaní). Bola to ťažká a náročná práca dostať sa do swingových rytmov. Canopus účinkuje v martinských hoteloch – Turiec, Slovan, v kultúrnom dome Strojár a otvára nové kultúrne zariadenie Mladosť, kde účinkuje štyri mesiace. Zúčastňuje sa najrôznejších podujatí, súťažiach, usporadúva koncertné vystúpenia. Mimo domácej pôdy súbor vystupuje v rámci družby okresov a miest v Čechách vo Fulneku a Frenštáte pod Radhošťom.

Tu chcem vyzdvihnúť prácu Arnošta Coufala, že na každú novo nacvičenú skladbu napísal moderné aranžmán. Parte – noty sú napísane prehľadne v rozmere 2x A4 pre každý nástroj.

Spomeniem súbor skladieb – Folk beat –Ľudová zmes, Detvianska veselica od T. Andrašovana a rôzne iné beatové skladby, napr. Mississippi, Raindrops, Julia, El Bimbo, Rasputin a rád si zaspieval „Mušku vinnú“. Už v roku 1977 sa kapela zaradila na prehrávkach na prvé miesto so 100 % kvalifikáciou v okrese Martin.

Aby kapela vypadala aj vizuálne, dali sme ušiť nové uniformy – červené nohavice, žlté košele s čiernou čipkou na prsiach a čiernym opaskom. Ako vidno na foto nižšie – účinkovanie v kultúrnom dome v Štiavničke dňa 11.2.1978 na reprezentačnom plese Generálneho riaditeľstva Závodov ťažkého strojárstva v Martine.

Treba ešte raz pripomenúť, že toto hudobné zoskupenie existovalo popri zamestnaní a denné účinkovanie bolo značnou záťažou na psychickom stave jeho členov. Kapela sa dostala do útlmu a 20.6.1981 Arnošt Coufal po priateľskej zhode Canopus opúšťa.

Spomínam, že Arnošt v týchto rokoch mal záľubu na výrobe dokumentov. Má kameru – 8 mm bez zvuku – a takto natočil stretnutie Orientálu pri 15 výročí na Obecnej chate Plutva v Sučanoch. Je to prvý živý dokument. Škoda, že z tohto obdobia nemáme takéto zábery z účinkovania. Arnošt i po tejto dobe sa podľa možnosti zúčastňoval na oslavách Orientálu a niekoľkokrát prišiel aj na skúšku za účelom prehrať jeho nové aranžmán.

Osobne som sa viackrát s ním stretol na Základnej umeleckej škole Frica Kafendu vo Vrútkach, kde učil hre na saxofón.

Arnošt – ďakujem ti za všetko a spomínam.

Martin Matula – Tino

Fotografie od Martina Matulu:

Skupina Orientál, Martin Matula úplne vľavo, vedľa neho Arnošt Coufal
Časť dychovej sekcie Orientálu, v strede Arnošt Coufal, vľavo Martin Matula
Ďalší záber časti dychovej sekcie Orientálu, v strede Arnošt Coufal, vľavo Martin Matula
Posledný záber časti dychovej sekcie Orientálu, v strede Arnošt Coufal, vľavo Martin Matula
Arnošt Coufal počas účinkovania v Orientáli
Vzácna fotka Arnošta Coufala ako speváka
Fotografia zo spoločenskej udalosti zo života súboru Orientál, Arnošt Coufal úplne vpravo